Proč Li-ion a jsem na ně připraven?

Tento text v *.pdf s obrázky[70kb]

Téměř všechna dnešní elektrická zařízení napájená akaumulátory se snaží pro maximální výkon používat co nejmodernější typy baterií. Tento trend je řadu let patrný i v modelářství, kde moderní typy baterií daly vzniknout i celým odvětvím, dříve nemyslitelným. V naší odbornosti - modelů kamionů a užitkové techniky - přichází po ne zrovna úspěšných letech experimentování s Li-Po bateriemi možnost použití Li-ion baterií. Li-ion baterie řeší z našeho pohledu hlavní nedostatky Li-Po baterií a oproti předchozí generaci NiCd či NiMH nám poskytují maximum. Maximem je myšleno jak opakovaně realizovatelnou a udržitelnou kapacitu, tak pevný obal, menší rozměry a hmotnost při lepších parametrech.

Co potřebuji abych mohl na Li-ion akumulátory přejít?

Li-Po články jsou velmi výkonné moderní akumulátory v pevném obalu (na rozdíl od Li-Po). Při jejich použití je třeba dodržet několik zásad, jechž ignorování je trvale zničí: 1)přesné nabíjení 2)nedopustit podvybití 3)skladování v definovaném stavu Aby jste mohli tyto tři hlavní zásady, které mají rozhodující vliv na životnost těchto článků dodržet, je třeba zkontrolovat vaše vybavení:

1)Umí to model?

Model musím umět s těmito články zacházet = regulátor musí být připraven na jejich připojení a tedy hlídání podvybití = musí umožnit nastavení LiPo či Li-ion. Všechny námi nabízené regulátory Servonaut (mimo malých MFX, S10, MF8) to umí. Navíc pokud používáte moderní RC ovládání, které Vás informuje o stavu napětí článku v modelu, je tato kontrola rovněž zaručena. Je třeba dát pozor na použití těchto článků v návěsech apod., kde je potřeba je doplnit o jednoduché hlídání poklesu napětí, které Vám většinou akusticky tento stav oznámí.

2)Umí to nabíječka?

Nabíječka musí umět nabíjet Li-ion a být vybavena balančním konektorem. Na nabíječce si pak vždy přednastavte parametry udané na článku a jejich hodnoty nepřekračujte. Baterie, které nebudou používány v řádnu několika dnů, je třeba skladovat v částečně nabitém stavu, tzv."STORAGE" - zkontrolujte si, zda jej vaše nabíječka nabízí. Pokud máte výbavu, která použití Li-ion článků umožňuje, nic Vám nebraní na ně přejít. Cenově jsou při odpovídající kapacitě levnější, vyžadují pouze dodržování nových základních návyků a odvděčí se vám dlouhou životností bez dramatické ztráty kapacity. V současnosti nabízíme pro běžné použití acu Panasonic sestavené do tvaru zcela kompatibilního s původními 6-články. Jejich kapacita je 5800mAh, maximální vybíjecí proud je 20A, což je i maximum, které většina truckových regulátorů umí. Acu nabízíme buď s volnými dráty nebo s osazeným 3pólovým konektorem, kde se snažíme vytvořit nový standard v zapojení - viz obrázek. Samostatné konektory, kabely i balanční konektory je možné samozřejmě zakoupit rovněž. Pokud máte speciální požadavky na jiný typ článků - kapacitně, výkonově či napěťově, neváhejte nás kontaktovat - nabízíme např. i náhradu původních acu pro Wedico, kde originály byly velkou slabinou...